Razem przez ciążę i macierzyństwo.

Badania w trakcie ciąży

kobieta w ciąży w ogrodniczkach trzymająca ręce w kształcie serca

Witajcie, moje drogie przyszłe mamusie!  Myślę, że warto poruszyć temat badań w trakcie ciąży – coś, co na pewno Was interesuje i nieco stresuje. Pamiętam, jak sama byłam w ciąży i zastanawiałam się, które badania są obowiązkowe, a które mogę sobie darować. Postaram się Wam to wszystko przybliżyć w sposób prosty i przystępny, jakbyśmy siedziały razem przy kawie i dzieliły się doświadczeniami.

Pierwsze badania – do 10 tygodnia

Na początku ciąży musimy udać się na badanie ginekologiczne, najlepiej już w okolicach 6-7 tygodnia. Lekarz wykonuje USG, dzięki któremu potwierdza sam fakt ciąży. To pierwsze spotkanie z naszym maluszkiem! Oprócz tego oznaczamy grupę krwi – to bardzo ważne, bo oryginalny wynik musimy mieć przy sobie podczas porodu. Pamiętam, jak mój lekarz powiedział mi: „To jak paszport dla Twojego dziecka”.

Badania obowiązkowe i zalecane

Podczas pierwszej wizyty otrzymujemy skierowanie na ogólne badanie krwi i moczu. To standard, ale bardzo ważny – sprawdza się nasze zdrowie i przygotowanie organizmu do ciąży. Między 11 a 14 tygodniem następuje kolejna wizyta, podczas której lekarz może wykonać USG oraz standardowe badanie na fotelu. W tym czasie zaleca się również badanie w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie: NT, NB i test podwójny - PAPP-A+bHCG.

Kolejne etapy ciąży – 15-32 tygodni

Między 15 a 20 tygodniem ponownie bada się naszą krew i mocz. Dodatkowo wykonuje się test potrójny - bHCG, Estriol, AFP, który pomaga w wykrywaniu wad genetycznych. Między 21 a 26 tygodniem obowiązkowe jest badanie stężenia glukozy po doustnym podaniu 75 g czystej glukozy. To ważne, bo pomaga wykryć cukrzycę ciążową.

33-39 tygodni – ostatnie badania

Między 33 a 37 tygodniem zaleca się wykonanie badań na ryzyko zakażenia: VDRL, HIV, HCV. To szczególnie ważne dla kobiet ze zwiększonym ryzykiem populacyjnym lub indywidualnym. Oprócz tego zalecany jest posiew w kierunku paciorkowców b-hemolizujących.

Ostatnie dni ciąży – 38-40 tygodni

Między 38 a 39 tygodniem dokonuje się już tylko badania położniczego oraz ogólnego badania moczu. Lekarz może zlecić KTG, czyli kardiotokografię, która monitoruje pracę serca dziecka i skurcze macicy.

Po 40 tygodniu

Jeśli ciąża się przedłuża, lekarz bada dziecko za pomocą USG i zleca badanie KTG. To ważne, żeby upewnić się, że wszystko jest w porządku i nasz maluszek rozwija się prawidłowo.

Koniecznie zasięgnijcie wskazówek u swojego lekarza

Badania w ciąży są niezbędne dla zdrowia zarówno mamy, jak i dziecka. Pamiętajcie, że każde badanie ma swoje znaczenie i pomaga wykryć ewentualne problemy na czas. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, zawsze możecie porozmawiać ze swoim lekarzem – jest po to, żeby Was wspierać i odpowiedzieć na wszystkie wasze pytania. Trzymajcie się ciepło i dbajcie o siebie! 

Pamiętajcie, że jeżeli chodzi o zdrowie wasze i waszego maluszka zawsze należy kierować się wskazówkami specjalistów i lekarzy. Niniejszy tekst powinien dostarczyć wam podstawowych informacji, jednak to wasz lekarz powinien wam udzielić wskazówek kiedy i jakie badanie powinnyście przeprowadzić. 

Czy ten artykuł był dla ciebie pomocny?
0
0