Grafika

Domowy podział obowiązków – to się sprawdza

Tradycyjny model rodziny jest nadal w Polsce najbardziej popularny. Zgodnie z podziałem obowiązków, który on wyznacza, to mężczyzna jest odpowiedzialny za pracę zawodową, która wiąże się z zapewnieniem bytu rodzinie. Zadaniem kobiety jest z kolei dbanie o funkcjonowanie rodziny, to znaczy opieka nad dzieckiem i domem. Jednakże taka sytuacja jest w naszym kraju coraz rzadsza. Konieczność ekonomiczna, ale także potrzeba samorealizacji coraz częściej powodują, że także kobiety podejmują się realizacji kariery zawodowej. Wówczas niemożliwym jest, żeby to także ona była wyłącznie odpowiedzialna za dbanie o dom. Model zmienić się musi na partnerski. Zgodnie z nim to wszyscy członkowie rodziny, w równym stopniu, powinni wypełniać domowe obowiązki.

Podstawową wytyczną jest jasny podział zadań. Ustala się z góry, na przykład w formie dyżurów, wszelkie obowiązki stałe, takie jak wyprowadzanie psa na spacer czy wyrzucanie śmieci. Jasny harmonogram, przypieczętowany dodatkowo na przykład rozpiską na lodówce, pozwoli na uniknięcie późniejszych awantur. Z partnerem przede wszystkim powinnaś rozmawiać, przekazując mu swoje oczekiwania co do jego roli. Wszelkie niedopowiedzenia, poczucie krzywdy etc. z czasem narastają, by w pewnym momencie wybuchnąć. Paść wówczas może wiele niepotrzebnych słów, które będą źródłem kolejnego konfliktu. Podział obowiązków przeprowadza się w sposób racjonalny. Na przykład jeżeli to ty do pracy chodzisz na późniejszą godzinę albo masz po prostu po drodze, odwieź dziecko do przedszkola, a niech partner go z niego odbierze. Obowiązkami dzielcie się także zgodnie z osobistymi preferencjami. Nie każdy lubi i umie gotować, czy prasować, dlatego również pod tym względem należy wypracować odpowiedni kompromis. Ważna jest przy tym komunikacja. W proste czynności domowe od wczesnego dzieciństwa powinno się angażować również dzieci. One także muszą być ich nauczone i w nie wdrożone.

Frazy: model rodziny, dbanie o dom, domowe obowiązki, podział obowiązków, komunikacja w rodzinie

Informacje w kategorii: Znajomi i rodzina

Jak przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia


Święta Bożego Narodzenia oraz Sylwester to dla wielu osób czas intensywniej pracy a także wielkich przygotowań, jaki standardowo spędzamy w kuchni..

Czytaj w sieci

Domowe pieczenie chleba
Domowe pieczenie chleba przez część osób traktowane jest jako hobby, dla innych jest to coś zupełnie zwyczajnego, tak jak..
Ciążowa moda
Ciąża to dla kobiety piękny, ale również trudny czas. Wiąże się z wieloma niedogodnościami natury fizycznej, ale..
Jak do picia czystka podejść z głową
Czystek to zioło, które w odpowiedni sposób stosowane doskonale poprawia działanie układu immunologicznego. Zawiera on..
Jak dbać o skórę w trakcie ciąży
Dla większości pań wygląd zewnętrzny odgrywa niezwykle znaczącą rolę. Także oraz przyszłe mamy chciałby ładnie się..
Wypowiadamy walkę rozstępom
Rozstępy to zmora wielu kobiet, która dotyka je bez względu na wiek, wagę czy też kondycję. Najczęściej zmagają się z..
Skóra pod specjalnym nadzorem
Podczas ciąży w ciele kobiet zachodzi wiele istotnych zmian. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o całe ciało. Na..
Ten serwis korzysta z ciasteczek Cookies aby działać poprawnie. Więcej informacji. Rozumiem