Grafika

Przygotowujemy się do porodu

Poród to jedno z najpiękniejszych a zarazem najtrudniejszych przeżyć w życiu kobiety. Warto więc jak najlepiej się do niego przygotować, tak aby jak najbardziej zminimalizować wysiłek i dyskomfort związany z tym okresem. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą każdej kobiecie nakreślić schemat przygotowań do tego ważnego i wyjątkowego dnia.

Szkoła rodzenia

To propozycja dla kobiet, które chcą wzmocnić swoją świadomość i pewność siebie, a zarazem dodać sobie odwagi poprzez poczucie kontroli nad przebiegiem porodu. Zajęcia prowadzone w takich szkołach pozwalają przygotować kobietom zarówno ciało jak i umysł. Uczą prawidłowego oddechu, parcia, a także pomagają w zdobyciu umiejętności opieki nad niemowlęciem w pierwszym okresie po porodzie. Niektóre ze szkół oferują dodatkowo swoim podopiecznym zapoznanie się z warunkami jakie panują na oddziale położniczym. Najlepszym momentem na zapisanie się do szkoły rodzenia jest drugi trymestr ciąży.

Wybór szpitala

Wybór szpitala w którym chcemy rodzić to jeden z najważniejszych elementów całego procesu przygotowań do porodu. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję warto dobrze się nad nią zastanowić. Można w tym celu odwiedzić kilka szpitali, porozmawiać z położnymi. Ważne aby nie bać się zadawać istotnych pytań dotyczących warunków i zasad jakie w nich panują. Warto zasięgnąć też opinii znajomych czy też poszukać ich na forach internetowych. Wraz z wyborem szpitala wiąże się także podjęcie decyzji o tym czy chcemy aby podczas porodu ktoś nam towarzyszył. Jeśli rozważamy poród rodzinny musimy koniecznie sprawdzić, czy wybrany przez nas szpital dopuszcza taką możliwość.

Aktywność fizyczna

Ćwiczenia fizyczne podejmowane w czasie ciąży pomagają przygotować ciało kobiety do nadchodzących zamian i samego przebiegu akcji porodowej. Ponadto zapobiegają występowaniu wielu przykrych dolegliwości związanych z ciążą, umożliwiają lepsze poznanie własnego ciała i związane z tym sposoby radzenia sobie z napiętymi mięśniami. Okazuje się, że kobiety które decydują się na uprawienia lekkich ćwiczeń w ciąży i bardziej świadome swojego ciała szybciej i łatwiej rodzą. Oczywiście wszelka podejmowana forma aktywności fizycznej powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym ciąże lub położną. Bardzo ciekawą propozycją jest joga dla kobiet ciężarnych, która pozwala na rozluźnienie, rozciągnięcie i naukę świadomego oddechu.

Słowa kluczowe: przygotowanie do porodu, poród, szkoła rodzenia, szpital położniczy, planowanie porodu

Artykuły w kategorii: Objawy i etapy porodu

Pierwszy etap porodu


Oto nadchodzi wyczekiwana przez dziewięć miesięcy wyjątkowa chwila – czas porodu. Oprócz ogromnego szczęścia wywołanego myślą, że za kilka godzin..

Potrzebne wsparcie, czyli poród rodzinny


Bardzo wiele kobiet przygotowujących się do porodu rozważa udział w nim swojego partnera. Zdecydowana większość szpitali stwarza rodzącym taką..

Prawda i mity na temat naturalnych metod przyśpieszania akcji porodowej


Zdarzają się sytuacje, gdy pomimo przekroczenia już terminu porodu, dziecko wcale nie ma ochoty pojawić się na świecie. Lekarze wówczas uspokajają i..

Czy warto wybrać poród w wodzie


Z porodu w wodzie korzysta obecnie coraz więcej kobiet. Z dobrego wpływu wody czerpie tak samo matka jak i dziecko. Panie rodzące w wodzie sprawniej radzą..

Czytaj online

Pełna wdzięku w karnawale za sprawą bielizny
Elegancka i zmysłowa bielizna powinna być dla Ciebie prawdziwą tajną bronią w okresie karnawału. Dzięki niej będziesz..
Jak do picia czystka podejść z głową
Czystek to zioło, które w odpowiedni sposób stosowane doskonale poprawia działanie układu immunologicznego. Zawiera on..
Wypowiadamy walkę rozstępom
Rozstępy to zmora wielu kobiet, która dotyka je bez względu na wiek, wagę czy też kondycję. Najczęściej zmagają się z..
Domowe pieczenie chleba
Domowe pieczenie chleba przez część osób traktowane jest jako hobby, dla innych jest to coś zupełnie zwyczajnego, tak jak..
Jak dbać o skórę w trakcie ciąży
Dla większości pań wygląd zewnętrzny odgrywa niezwykle znaczącą rolę. Także oraz przyszłe mamy chciałby ładnie się..
Bielizna dla kobiet w ciąży
Jak wiadomo samopoczucie kobiety w czasie ciąży jest niezwykle ważne. Dobór odpowiedniej bielizny ciążowej sprawi, że..
Ten serwis korzysta z ciasteczek Cookies aby działać poprawnie. Więcej informacji. Rozumiem