Grafika

Potrzebne wsparcie, czyli poród rodzinny

Bardzo wiele kobiet przygotowujących się do porodu rozważa udział w nim swojego partnera. Zdecydowana większość szpitali stwarza rodzącym taką możliwość. Oczywiście rozwiązanie to ma wiele zalet, ale taką decyzję koniecznie trzeba podjąć wspólnie i powinna ona wynikać wyłącznie z dobrych chęci partnera a nie z konieczności. Poznajmy najważniejsze zalety porodu rodzinnego.

Dlaczego warto?

Narodziny dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń dla każdego związku. Poród rodzinny zapewnia partnerom możliwość współprzeżywania tej podniosłej chwili, wzajemnego dzielenia się emocjami i udzielania tak potrzebnego kobiecie w tym momencie wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. Dzięki obecności partnera na sali porodowej nie czuje się ona pozostawiona sama sobie w tej ciężkiej chwili. Ponadto wspólny poród niezwykle wzmacnia związek, zbliża do siebie partnerów i dostarcza niesamowitych przeżyć oraz wspomnień, które zostaną z nami już na zawsze. Bardzo ważna jest również więź tworząca się pomiędzy ojcem a dzieckiem już od pierwszych chwil jego życia. Ten moment, w którym mężczyzna po raz pierwszy widzi swoje nowo narodzone dziecko jest dla niego niezwykłym przeżyciem, które bezpośrednio wpływa na rodzące się rodzicielskie uczucie. Dzięki temu ojcowie uczestniczący w porodzie zdecydowanie bardziej angażują się w proces opieki i wychowania dziecka i to już od samego początku.

Nic na siłę

Czasami kobiety, które pragną porodu rodzinnego próbują przekonać do tego pomysłu również swojego partnera, pomimo jego oporu a czasami nawet niechęci. Trzeba pamiętać, że to ma być wspólna decyzja partnerów. Poród może okazać się trudnym wydarzeniem nie tylko dla kobiety, ale również dla towarzyszącemu jej mężczyźnie. To wyjątkowo intymne i skomplikowane wydarzenia. Każdy z nas jest inny i każdy inaczej reaguje na sytuacje trudne, dlatego też nie można nikogo do niczego zmuszać. Jeżeli już decydujemy się na wspólny poród, dobrze żeby partner znajdował się obok partnerki, tak, aby nie widział dokładnie przebiegu samej akcji porodowej, gdyż bardzo często wspomnienia z tym związane mogą zaburzyć późniejsze życie seksualne partnerów. Mężczyźni często obawiają się współżyć z partnerką po porodzie w obawie, że mogą ją urazić lub zrobić jej krzywdę. Pamiętajmy, że ostateczna decyzja powinna należeć do naszego partnera, który najlepiej wie czy jest gotowy na tego typu wrażenia.

Słowa kluczowe: wspólny poród, narodziny dziecka, poród rodzinny, poród w szpitalu, wspólny poród

Artykuły w kategorii: Objawy i etapy porodu

Pierwszy etap porodu


Oto nadchodzi wyczekiwana przez dziewięć miesięcy wyjątkowa chwila – czas porodu. Oprócz ogromnego szczęścia wywołanego myślą, że za kilka godzin..

Przygotowujemy się do porodu


Poród to jedno z najpiękniejszych a zarazem najtrudniejszych przeżyć w życiu kobiety. Warto więc jak najlepiej się do niego przygotować, tak aby jak..

Prawda i mity na temat naturalnych metod przyśpieszania akcji porodowej


Zdarzają się sytuacje, gdy pomimo przekroczenia już terminu porodu, dziecko wcale nie ma ochoty pojawić się na świecie. Lekarze wówczas uspokajają i..

Czy warto wybrać poród w wodzie


Z porodu w wodzie korzysta obecnie coraz więcej kobiet. Z dobrego wpływu wody czerpie tak samo matka jak i dziecko. Panie rodzące w wodzie sprawniej radzą..

Aktualności RSS

Ciążowa moda
Ciąża to dla kobiety piękny, ale również trudny czas. Wiąże się z wieloma niedogodnościami natury fizycznej, ale..
Wypowiadamy walkę rozstępom
Rozstępy to zmora wielu kobiet, która dotyka je bez względu na wiek, wagę czy też kondycję. Najczęściej zmagają się z..
Kosmetyki dla dzieci
Należy  pamiętać, aby nie przesadzać z ilością stosowanych kosmetyków u dzieci. Należy zachować umiar szczególnie..
Skóra pod specjalnym nadzorem
Podczas ciąży w ciele kobiet zachodzi wiele istotnych zmian. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o całe ciało. Na..
Bielizna dla kobiet w ciąży
Jak wiadomo samopoczucie kobiety w czasie ciąży jest niezwykle ważne. Dobór odpowiedniej bielizny ciążowej sprawi, że..
Pełna wdzięku w karnawale za sprawą bielizny
Elegancka i zmysłowa bielizna powinna być dla Ciebie prawdziwą tajną bronią w okresie karnawału. Dzięki niej będziesz..
Ten serwis korzysta z ciasteczek Cookies aby działać poprawnie. Więcej informacji. Rozumiem