Grafika

Pierwszy etap porodu

Oto nadchodzi wyczekiwana przez dziewięć miesięcy wyjątkowa chwila – czas porodu. Oprócz ogromnego szczęścia wywołanego myślą, że za kilka godzin będziesz mogła w końcu przytulić po raz pierwszy swoje maleństwo, zaczyna pojawiać się strach związany z obawami dotyczącymi przebiegu akcji porodowej. Nagle zaczynają Ci się przypominać wszystkie straszne historie opowiadane przez koleżanki, a całe opanowanie i spokój, który obiecałaś sobie zachować ulatnia się w jednej chwili. Zanim na dobre wpadniesz w panikę pomożemy Ci prześledzić poszczególne fazy porodu i zobaczyć, że nie wszystko jest aż tak straszne.

Utajony początek…

Pierwsza faza porodu, bywa nazywana wczesną lub utajoną. Wynika to z faktu, że u niektórych kobiet może ona minąć prawie zupełnie niezauważalnie. Skurcze, które w niej występują są na tyle słabe, że mogą być nieodczuwalne. Fazę tą rozpoczyna pierwszy skurcz porodowy macicy. W tym czasie jej szyjka skraca się i rozwiera na około 3 cm. Wraz z upływem czasu, skurcze zaczynają pojawiać się coraz częściej i trwają coraz dłużej. Objawami świadczącymi o rozpoczęcie pierwszej fazy porodu są bóle w okolicy krzyżowej lub podbrzuszu, które bardzo często przypominają bóle miesiączkowe. Mogą pojawiać się także biegunki oraz niestrawność. Ponadto z pochwy zaczyna wydobywać się obfita śluzowo – krwista wydzielina.

Co powinnaś zrobić?

Kiedy rozpoznasz u siebie objawy pierwszej fazy porodu przede wszystkim zachowaj spokój i nie wpadaj w panikę. Nie musisz też od razu w pośpiechu jechać do szpitala. Pośpiech wskazany jest wyłącznie wówczas, kiedy zauważysz zielony lub ciemny płyn owodniowy, który oznacza pęknięcie pęcherza płodowego. W takiej sytuacji rzeczywiście powinnaś bezzwłocznie udać się do szpitala. W pozostałych przypadkach, kiedy skurcze są słabe i pojawiają się rzadko nie ma potrzeby nadmiernie się denerwować. Powinnaś wtedy spróbować się rozluźnić i zrelaksować pomimo niepokoju, jaki z pewnością zaczniesz odczuwać. W tym celu spraw sobie jakoś przyjemność, która pozwoli Ci oderwać swoje myśli od tematu porodu. Może to być krótki spacer, prysznic lub ulubiony film. Dobrym pomysłem będą również delikatne ćwiczenia relaksacyjne. Spróbuj też w miarę możliwość uciąć sobie krótką drzemkę, która pozwoli zregenerować Ci siły, tak potrzebne na dalszych etapach porodu. Oczywiście przez cały czas musisz obserwować swoje ciało i reagować na wszystkie pojawiające się niepokojące zmiany.

Słowa kluczowe: narodziny dziecka, pierwszy etap porodu, fazy porodu, etapy porodu, objawy porodu

Artykuły w kategorii: Objawy i etapy porodu

Przygotowujemy się do porodu


Poród to jedno z najpiękniejszych a zarazem najtrudniejszych przeżyć w życiu kobiety. Warto więc jak najlepiej się do niego przygotować, tak aby jak..

Potrzebne wsparcie, czyli poród rodzinny


Bardzo wiele kobiet przygotowujących się do porodu rozważa udział w nim swojego partnera. Zdecydowana większość szpitali stwarza rodzącym taką..

Prawda i mity na temat naturalnych metod przyśpieszania akcji porodowej


Zdarzają się sytuacje, gdy pomimo przekroczenia już terminu porodu, dziecko wcale nie ma ochoty pojawić się na świecie. Lekarze wówczas uspokajają i..

Czy warto wybrać poród w wodzie


Z porodu w wodzie korzysta obecnie coraz więcej kobiet. Z dobrego wpływu wody czerpie tak samo matka jak i dziecko. Panie rodzące w wodzie sprawniej radzą..

Wiadomości z sieci

Domowe pieczenie chleba
Domowe pieczenie chleba przez część osób traktowane jest jako hobby, dla innych jest to coś zupełnie zwyczajnego, tak jak..
Kosmetyki dla dzieci
Należy  pamiętać, aby nie przesadzać z ilością stosowanych kosmetyków u dzieci. Należy zachować umiar szczególnie..
Wypowiadamy walkę rozstępom
Rozstępy to zmora wielu kobiet, która dotyka je bez względu na wiek, wagę czy też kondycję. Najczęściej zmagają się z..
Jak dbać o skórę w trakcie ciąży
Dla większości pań wygląd zewnętrzny odgrywa niezwykle znaczącą rolę. Także oraz przyszłe mamy chciałby ładnie się..
Bielizna dla kobiet w ciąży
Jak wiadomo samopoczucie kobiety w czasie ciąży jest niezwykle ważne. Dobór odpowiedniej bielizny ciążowej sprawi, że..
Jak do picia czystka podejść z głową
Czystek to zioło, które w odpowiedni sposób stosowane doskonale poprawia działanie układu immunologicznego. Zawiera on..
Ten serwis korzysta z ciasteczek Cookies aby działać poprawnie. Więcej informacji. Rozumiem