Grafika

Czy warto wybrać poród w wodzie

Na to, że kobiety rodzące w wodzie przechodzą poród łagodniej wpływa kilka istotnych czynników. W skutek zanurzenia w ciepłej wodzie organizm kobiety wytwarza mniej hormonów stresu. Zwiększa się wówczas ilość endorfin, w efekcie zmniejsza się się odczuwanie bólu. Zanurzona w wodzie pani jest zrelaksowana a także posiada poczucie spokoju. Woda wpływa korzystnie na ciśnienie tętnicze rodzącej - w wodzie pani jest się znacznie łatwiej poruszać z uwagi na siłę wyporu. Ponadto powinno się dodać, że u pań rodzących w wodzie zauważono znacznie mniejszy procent nacięć krocza. Niski jest również sama ilość pęknięć krocza. Co ważne - kobiety decydujące się na poród w wodzie tracą okołoporodowo znacznie mniej krwi zaś sam połóg jest zdecydowanie krótszy. Również rodzące się niemowlę korzysta z dobrodziejstwa wody. Woda jest bowiem dla dziecka znanym mu środowiskiem - w rezultacie noworodek posiada poczucie bezpieczeństwa a także komfortu. Przed zachłyśnięciem się wodą chroni dziecko szereg mechanizmów, do jakich należą pomiędzy innymi: zdolność rozpoznawania przez noworodka rodzaju płynu, w którym się znajduje a także związany z tą umiejętnością odruch nurkowania, różnice stężeń pomiędzy płynem płucnym a wodą, uwarunkowania hormonalne płodu, bezdech a także odruch połykania będący następstwem czasowego, fizjologicznego niedotlenienia mającego związek z porodem.

Z porodu w wodzie korzysta w dzisiejszych czasach coraz więcej dziewczyn. Z dobrodziejstw wody korzyści czerpie zarówno matka jak również dziecko. Panie rodzące w wodzie sprawniej radzą sobie z bólem w rezultacie okazjonalnie korzystają z leków przeciwbólowych.

Poród wodny zalecany jest przeważnie dla dziewczyn z nadciśnieniem tarczycy, chorobami serca, cukrzycą oraz wadami łożyska czy pępowiny. Przeciwwskazań do porodu w wodzie jest niewiele; można tu uwzględnić: niewydolność nerek rodzącej, gorączka u kobiety sięgająca ponad 38 stopni C, wcześniactwo oraz zaburzenia w tętnie dziecka przy którym wymaga się nieustannego monitorowania.

Tagi: rodzimy w wodzie, poród, poród w wannie, poród naturalny, poród w wodzie

Artykuły w kategorii: Objawy i etapy porodu

Pierwszy etap porodu


Oto nadchodzi wyczekiwana przez dziewięć miesięcy wyjątkowa chwila – czas porodu. Oprócz ogromnego szczęścia wywołanego myślą, że za kilka godzin..

Przygotowujemy się do porodu


Poród to jedno z najpiękniejszych a zarazem najtrudniejszych przeżyć w życiu kobiety. Warto więc jak najlepiej się do niego przygotować, tak aby jak..

Potrzebne wsparcie, czyli poród rodzinny


Bardzo wiele kobiet przygotowujących się do porodu rozważa udział w nim swojego partnera. Zdecydowana większość szpitali stwarza rodzącym taką..

Prawda i mity na temat naturalnych metod przyśpieszania akcji porodowej


Zdarzają się sytuacje, gdy pomimo przekroczenia już terminu porodu, dziecko wcale nie ma ochoty pojawić się na świecie. Lekarze wówczas uspokajają i..

Informacje RSS

Ciążowa moda
Ciąża to dla kobiety piękny, ale również trudny czas. Wiąże się z wieloma niedogodnościami natury fizycznej, ale..
Wypowiadamy walkę rozstępom
Rozstępy to zmora wielu kobiet, która dotyka je bez względu na wiek, wagę czy też kondycję. Najczęściej zmagają się z..
Kosmetyki dla dzieci
Należy  pamiętać, aby nie przesadzać z ilością stosowanych kosmetyków u dzieci. Należy zachować umiar szczególnie..
Skóra pod specjalnym nadzorem
Podczas ciąży w ciele kobiet zachodzi wiele istotnych zmian. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o całe ciało. Na..
Bielizna dla kobiet w ciąży
Jak wiadomo samopoczucie kobiety w czasie ciąży jest niezwykle ważne. Dobór odpowiedniej bielizny ciążowej sprawi, że..
Pełna wdzięku w karnawale za sprawą bielizny
Elegancka i zmysłowa bielizna powinna być dla Ciebie prawdziwą tajną bronią w okresie karnawału. Dzięki niej będziesz..
Ten serwis korzysta z ciasteczek Cookies aby działać poprawnie. Więcej informacji. Rozumiem