Grafika

Jaką dietę i środki farmakologiczne zastosować przed planowanym zajściem w ciążę

Planując zajście w ciążę, należy przygotować się do tego nie tylko psychicznie, ale również w kontekście swojego zdrowia fizycznego. Jednym z elementów prawidłowej równowagi wewnątrz organizmu, jest zadbanie o prawidłową dietę. Kobieta powinna także suplementować niektóre składniki odżywcze, których nie może zabraknąć płodowi zwłaszcza na wstępnych etapach rozwoju.Dieta powinna być dobrze zbilansowana. Z pewnością każda z pań starających się o dziecko stara się odżywiać zdrowo, ale nie każda przestrzega kilku podstawowych reguł. Są to przede wszystkim:- odpowiednie urozmaicenie diety, które pomaga zwalczać wszelkie niedobory składników budulcowych; przynajmniej dwa razy w tygodniu na stole gościć powinna ryba i rośliny strączkowe, natomiast wystarczy, że dobrej jakości mięso spożywać się będzie raz w tygodniu. Oczywiście posiłki powinny być przygotowywane z jak najmniej przetworzonych produktów;- posiłki w ciągu dnia spożywane być powinny o stałych godzinach, najlepiej co maksymalnie cztery godziny. Zapewnia to najlepszą formę przyswajania wszelkich składników odżywczych;- jeżeli przyszła mama cierpi z powodu nadwagi lub nawet otyłości, powinna ograniczyć wszelkie substancje sprzyjające zwiększaniu swojej masy, takie jak sól i cukier;- unikać należy wszelkich produktów, których spożywanie nie jest zalecane, a w ich miejsce wprowadzić bardzo wiele płynów, najlepiej wody mineralnej.Suplementację najlepiej przeprowadzić w porozumieniu z lekarzem. Podstawową jej formą jest spożywanie kwasu foliowego, czyli witaminy z grupy B. Zbyt mała jej liczba w pierwszych tygodniach rozwoju zarodkowego może doprowadzić do poważnych wad. Niedobór kwasu foliowego, pomimo jego wystarczającej podaży, powoduje nadmierne spożywanie alkoholu, a także współwystępujący niedobór witaminy B12. Zwłaszcza przyszłe mamy stosujące dietę wegetariańską i wegańską powinny mieć się na baczności. Kolejna ważne witaminy, to witaminy A oraz D. Niedobór tej pierwszej może nawet powodować trudności z zajściem w ciążę.

Słowa kluczowe: ciąża witaminy, suplementy ciąża, planowanie ciąży, dieta w ciąży, ciąża odżywianie

Informacje w kategorii: Jak zaplanować ciążę

Skuteczne sposoby na zwiększenie płodności u mężczyzn


Coraz więcej par starając się o dziecko napotyka trudności z poczęciem. Niektóre z przyczyn takiego stanu rzeczy są złożone i wymagają dokładnej..

Jak działają doustne środki antykoncepcyjne


Antykoncepcja dla jednych kojarzy się z planowaniem ciąży a także kontrolą nad tym by w nią nie zajść kiedy nie jesteśmy jeszcze gotowi na dziecko...

Aktualności z sieci

Bielizna dla kobiet w ciąży
Jak wiadomo samopoczucie kobiety w czasie ciąży jest niezwykle ważne. Dobór odpowiedniej bielizny ciążowej sprawi, że..
Kosmetyki dla dzieci
Należy  pamiętać, aby nie przesadzać z ilością stosowanych kosmetyków u dzieci. Należy zachować umiar szczególnie..
Ciążowa moda
Ciąża to dla kobiety piękny, ale również trudny czas. Wiąże się z wieloma niedogodnościami natury fizycznej, ale..
Jak do picia czystka podejść z głową
Czystek to zioło, które w odpowiedni sposób stosowane doskonale poprawia działanie układu immunologicznego. Zawiera on..
Skóra pod specjalnym nadzorem
Podczas ciąży w ciele kobiet zachodzi wiele istotnych zmian. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o całe ciało. Na..
Letni piknik
Wakacje to nie tylko dłuższe wyjazdy czy urlopy, ale też weekendy oraz popołudnia, które możemy miło spędzić w..
Ten serwis korzysta z ciasteczek Cookies aby działać poprawnie. Więcej informacji. Rozumiem