Grafika

Jak działają doustne środki antykoncepcyjne

Antykoncepcja dla jednych kojarzy się z planowaniem ciąży a także kontrolą nad tym aby w nią nie zajść kiedy nie jesteśmy jeszcze gotowi na dziecko. Dla innych, jest to temat całkowicie z tym nie związany. A Niemniej, kiedy już zdecydujemy się na dziecko, okazuje się, że stosowana wcześniej antykoncepcja może mieć wpływ na nasze późniejsze starania.Doustne środki antykoncepcyjne są dzisiaj dosyć powszechnie stosowane. Oczywiście ta metoda antykoncepcji zrewolucjonizowała rynek dając milionom dziewczyn a także mężczyzn poczucie prawie stuprocentowego bezpieczeństwa przed zajściem w ciążę. Większość dziewczyn używających ten środek jest przekonana, że jest on całkowicie bezpieczny dla ich organizmu, niestety pod tymi dwoma słowami całkowicie bezpieczny niemniej coś się kryje. aby zdać sobie z tego sprawę warto poznać, jak działają doustne środki antykoncepcyjne. Lekarze definiują cztery mechanizmy działania tych środków: hamowanie owulacji, hamowanie zagnieżdżenia (implantacji), śluz szyjkowy, czynnik jajowodowy.Hamowanie owulacji było pierwotnym zamierzeniem wynalazców doustnych środków antykoncepcyjnych. Hamowanie to odbywa się poprzez naśladowanie fizjologicznego cyklu miesiączkowego przy użyciu konkretnych dawek estrogenów a także progestagenów.
Początkowo dawki te były wysokie, z czasem zaczęto je zmniejszać przez wzgląd na ogromną liczbę skutków ubocznych. Oczywiście skutkiem podawania zbyt niskiej zawartości hormonów jest prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji w trakcie zażywania pigułki.Hamowanie zagnieżdżenia przez doustne środki antykoncepcyjne polega na wywołaniu niewydolności wydzielniczej a także zmian zanikowych w endometrium. Jeśli stosowane są preparaty złożone, częstym skutkiem jest zwężenie gruczołów. Stają się one nieczynne, co prowadzi do ich prawie całkowitego zaniku. Przy wieloletnim stosowaniu środków hormonalnych też podśedlisko przestaje funkcjonować a także włóknieje – nie jest to niemniej ogólna zasada a także nie wszystkie dziewczyny reagują podobnie.Śluz szyjkowy jest naturalną zaporą przeciw plemnikom. Niestety nie w pełni skuteczną. Progesteron podawany w środkach hormonalnych wpływa na zagęszczenie śluzu szyjkowego formując czop śluzowy. Podobny efekt daje też działanie hormonalnych inhibitorów owulacji.Czynnik jajowodowy jest rozumiany jako wpływ hormonalnych środków antykoncepcyjnych na perystaltykę jajowodów, co opóźnia transport embrionu. Opóźnienie to powoduje w praktyce zestarzenie się jaja, co hamuje rozwój potencjalnie zdolnego do życia embrionu. Badania wykazują że przedłużenie wędrówki embrionu może być też powodem jego uszkodzenia bądź w przypadku dojścia do zapłodnienia też ciąży pozamacicznej.

Słowa kluczowe: hamowanie zagnieżdżenia, doustna antykoncepcja, ciąża, pigułki antykoncepcyjne, środki antykoncepcyjne

Artykuły w kategorii: Jak zaplanować ciążę

Skuteczne sposoby na zwiększenie płodności u mężczyzn


Coraz więcej par starając się o dziecko napotyka trudności z poczęciem. Niektóre z przyczyn takiego stanu rzeczy są złożone i wymagają dokładnej..

Jaką dietę i środki farmakologiczne zastosować przed planowanym zajściem w ciążę


Planując zajście w ciążę, należy przygotować się do tego nie tylko psychicznie, ale również w kontekście swojego zdrowia fizycznego. Jednym z..

Informacje RSS

Pełna wdzięku w karnawale za sprawą bielizny
Elegancka i zmysłowa bielizna powinna być dla Ciebie prawdziwą tajną bronią w okresie karnawału. Dzięki niej będziesz..
Letni piknik
Wakacje to nie tylko dłuższe wyjazdy czy urlopy, ale też weekendy oraz popołudnia, które możemy miło spędzić w..
Ciążowa moda
Ciąża to dla kobiety piękny, ale również trudny czas. Wiąże się z wieloma niedogodnościami natury fizycznej, ale..
Bielizna dla kobiet w ciąży
Jak wiadomo samopoczucie kobiety w czasie ciąży jest niezwykle ważne. Dobór odpowiedniej bielizny ciążowej sprawi, że..
Kosmetyki dla dzieci
Należy  pamiętać, aby nie przesadzać z ilością stosowanych kosmetyków u dzieci. Należy zachować umiar szczególnie..
Jak do picia czystka podejść z głową
Czystek to zioło, które w odpowiedni sposób stosowane doskonale poprawia działanie układu immunologicznego. Zawiera on..
Ten serwis korzysta z ciasteczek Cookies aby działać poprawnie. Więcej informacji. Rozumiem