Grafika

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas ogromnych zmian w ciele kobiety, obejmujących przede wszystkim zmiany hormonalne. W tym czasie zmieniają się przyzwyczajenia, samopoczucie a nawet apetyt. Pojawiają się również przykre dolegliwości takie jak mdłości, senność, czy ból piersi, na które skarży się wiele kobiet. Jest to okres od 1 do 12 tygodnia ciąży i liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Przeanalizujemy zmiany, jakie w tym czasie zachodzą w ciele przyszłej mamy i kształtującego się dziecka w poszczególnych miesiącach.

Miesiąc pierwszy.
Po około 12 godzinach od momentu zapłodnienia dochodzi do pomieszania materiałów genetycznych ojca i matki. W ten sposób powstaje komórka nazywana zygotą, która zawiera 23 pary chromosomów ( w każdej z par jeden chromosom pochodzi od jednego z rodziców). Po około 36 godzinach rozpoczyna się mitoza, czyli podział komórkowy. Następnie zarodek przemieszcza się w stronę macicy, by około 7-go dnia się w niej zagnieździć. Zazwyczaj pierwszy miesiąc nie przynosi dużych zmian, które są odczuwane przez kobietę, a nawet bardzo często niej jest ona jeszcze świadoma swojej ciąży.

Miesiąc drugi.
Rozpoczyna się po upływie około 5 tygodniach od daty ostatniej miesiączki. Około 7 – go dnia po zagnieżdżeniu na zarodku zaczynają pojawiać się na nim fałdy, tworzące kilka warstw komórek. Z jednej z warstw rozwiną się błony płodowe, z drugiej natomiast zarodek. W kolejnych tygodniach kolejno pojawiają się zaczątki narządów: mózgu, rdzenia kręgowego, oczu, serca, naczyń krwionośnych, wątroby, nerek, tarczycy, pęcherzyka żółciowego, śledziony, płuc i ucha środkowego. Pojawiają się również zaczątki kończyn, ust, nozdrzy, tworzy się klatka piersiowa i szyja. Pojawiają się pierwsze, jeszcze niewyczuwalne przez matkę ruchy dziecka.

Miesiąc trzeci.
Jest to ostatni z miesięcy pierwszego trymestru, po upływie, którego zakończy się kształtowanie głównych narządów dziecka. Kończyny zaczynają coraz szybciej rosnąć, a szkielet kostny zaczyna twardnieć. Pojawiają się paznokcie, zmienia się twarz. Poza tym serce jest już w pełni ukształtowane i rozpoczyna pompowanie krwi. Pod koniec tego miesiąca dziecko staje się w pełni ukształtowaną istotą ludzką warzącą około 30g. Na zakończenie pierwszego semestru zazwyczaj zanikają też przykre dla kobiety dolegliwości, charakterystyczne dla początkowego etapu ciąży.

Tagi: zmiany hormonalne, pierwszy trymestr ciąży, przebieg ciąży, rozwój płodu, ciąża

Artykuły w kategorii: Ciąża i etapy ciąży

Ciążowe nastroje – prawda czy mit


Zmienne nastroje w ciąży owiane zostały wprost legendą. Charakterystyczna huśtawka nastrojów, która w tym okresie towarzyszy kobietom jest równie..

Ciąża drugi trymestr


Drugi trymestr ciąży jest określany przez przyszłe mamy, jako najprzyjemniejszy. W tym czasie mijają nieprzyjemne dolegliwości charakterystyczne dla..

Czym są subiektywne objawy ciąży


Subiektywne symptomy ciąży, są to symptomy odczuwane przez przyszłą mamę, jaka jest w stanie błogosławionym. Nie uwzględniamy w tym przypadku pod..

Zachcianki przyszłej mamy


Wokół nietypowych zachcianek u pań w ciąży narosło dużo mitów. Według jednego z nich jeśli pani posiada w okresie ciąży chęć na kwaśne produkty..

Aktualności z sieci

Jak dbać o skórę w trakcie ciąży
Dla większości pań wygląd zewnętrzny odgrywa niezwykle znaczącą rolę. Także oraz przyszłe mamy chciałby ładnie się..
Jak do picia czystka podejść z głową
Czystek to zioło, które w odpowiedni sposób stosowane doskonale poprawia działanie układu immunologicznego. Zawiera on..
Skóra pod specjalnym nadzorem
Podczas ciąży w ciele kobiet zachodzi wiele istotnych zmian. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o całe ciało. Na..
Ciążowa moda
Ciąża to dla kobiety piękny, ale również trudny czas. Wiąże się z wieloma niedogodnościami natury fizycznej, ale..
Kosmetyki dla dzieci
Należy  pamiętać, aby nie przesadzać z ilością stosowanych kosmetyków u dzieci. Należy zachować umiar szczególnie..
Wypowiadamy walkę rozstępom
Rozstępy to zmora wielu kobiet, która dotyka je bez względu na wiek, wagę czy też kondycję. Najczęściej zmagają się z..
Ten serwis korzysta z ciasteczek Cookies aby działać poprawnie. Więcej informacji. Rozumiem