Grafika

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas ogromnych zmian w ciele kobiety, obejmujących przede wszystkim zmiany hormonalne. W tym czasie zmieniają się przyzwyczajenia, samopoczucie a nawet apetyt. Pojawiają się również przykre dolegliwości takie jak mdłości, senność, czy ból piersi, na które skarży się wiele kobiet. Jest to okres od 1 do 12 tygodnia ciąży i liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Przeanalizujemy zmiany, jakie w tym czasie zachodzą w ciele przyszłej mamy i kształtującego się dziecka w poszczególnych miesiącach.

Miesiąc pierwszy.
Po około 12 godzinach od momentu zapłodnienia dochodzi do pomieszania materiałów genetycznych ojca i matki. W ten sposób powstaje komórka nazywana zygotą, która zawiera 23 pary chromosomów ( w każdej z par jeden chromosom pochodzi od jednego z rodziców). Po około 36 godzinach rozpoczyna się mitoza, czyli podział komórkowy. Następnie zarodek przemieszcza się w stronę macicy, by około 7-go dnia się w niej zagnieździć. Zazwyczaj pierwszy miesiąc nie przynosi dużych zmian, które są odczuwane przez kobietę, a nawet bardzo często niej jest ona jeszcze świadoma swojej ciąży.

Miesiąc drugi.
Rozpoczyna się po upływie około 5 tygodniach od daty ostatniej miesiączki. Około 7 – go dnia po zagnieżdżeniu na zarodku zaczynają pojawiać się na nim fałdy, tworzące kilka warstw komórek. Z jednej z warstw rozwiną się błony płodowe, z drugiej natomiast zarodek. W kolejnych tygodniach kolejno pojawiają się zaczątki narządów: mózgu, rdzenia kręgowego, oczu, serca, naczyń krwionośnych, wątroby, nerek, tarczycy, pęcherzyka żółciowego, śledziony, płuc i ucha środkowego. Pojawiają się również zaczątki kończyn, ust, nozdrzy, tworzy się klatka piersiowa i szyja. Pojawiają się pierwsze, jeszcze niewyczuwalne przez matkę ruchy dziecka.

Miesiąc trzeci.
Jest to ostatni z miesięcy pierwszego trymestru, po upływie, którego zakończy się kształtowanie głównych narządów dziecka. Kończyny zaczynają coraz szybciej rosnąć, a szkielet kostny zaczyna twardnieć. Pojawiają się paznokcie, zmienia się twarz. Poza tym serce jest już w pełni ukształtowane i rozpoczyna pompowanie krwi. Pod koniec tego miesiąca dziecko staje się w pełni ukształtowaną istotą ludzką warzącą około 30g. Na zakończenie pierwszego semestru zazwyczaj zanikają też przykre dla kobiety dolegliwości, charakterystyczne dla początkowego etapu ciąży.

Frazy: zmiany hormonalne, pierwszy trymestr ciąży, przebieg ciąży, rozwój płodu, ciąża

Informacje w kategorii: Ciąża i etapy ciąży

Ciążowe nastroje – prawda czy mit


Zmienne nastroje w ciąży owiane zostały wprost legendą. Charakterystyczna huśtawka nastrojów, która w tym okresie towarzyszy kobietom jest równie..

Ciąża drugi trymestr


Drugi trymestr ciąży jest określany przez przyszłe mamy, jako najprzyjemniejszy. W tym czasie mijają nieprzyjemne dolegliwości charakterystyczne dla..

Czym są subiektywne objawy ciąży


Subiektywne symptomy ciąży, są to symptomy odczuwane przez przyszłą mamę, jaka jest w stanie błogosławionym. Nie uwzględniamy w tym przypadku pod..

Zachcianki przyszłej mamy


Wokół nietypowych zachcianek u pań w ciąży narosło dużo mitów. Według jednego z nich jeśli pani posiada w okresie ciąży chęć na kwaśne produkty..

Informacje RSS

Domowe pieczenie chleba
Domowe pieczenie chleba przez część osób traktowane jest jako hobby, dla innych jest to coś zupełnie zwyczajnego, tak jak..
Ciążowa moda
Ciąża to dla kobiety piękny, ale również trudny czas. Wiąże się z wieloma niedogodnościami natury fizycznej, ale..
Jak do picia czystka podejść z głową
Czystek to zioło, które w odpowiedni sposób stosowane doskonale poprawia działanie układu immunologicznego. Zawiera on..
Jak dbać o skórę w trakcie ciąży
Dla większości pań wygląd zewnętrzny odgrywa niezwykle znaczącą rolę. Także oraz przyszłe mamy chciałby ładnie się..
Wypowiadamy walkę rozstępom
Rozstępy to zmora wielu kobiet, która dotyka je bez względu na wiek, wagę czy też kondycję. Najczęściej zmagają się z..
Skóra pod specjalnym nadzorem
Podczas ciąży w ciele kobiet zachodzi wiele istotnych zmian. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o całe ciało. Na..
Ten serwis korzysta z ciasteczek Cookies aby działać poprawnie. Więcej informacji. Rozumiem