Grafika

Ciążowe nastroje – prawda czy mit

Zmienne nastroje w ciąży owiane zostały wprost legendą. Charakterystyczna huśtawka nastrojów, która w tym okresie towarzyszy kobietom jest równie nieprzyjemna dla nich samych jak również dla ich bliskich i współpracowników. Zobaczmy, co jej wywołuje i czy można jakoś na nie wpłynąć.

A wszystko przez hormony…

Okazuje się, że przyczyną skrajnych emocji i ogromnej łatwości w przechodzeniu do skrajnych stanów emocjonalnych są hormony, których poziom u kobiet zdecydowanie wzrasta w okresie ciąży. I jest to stan zupełnie naturalny. Należą do nich adrenalina, noradrenalina i endorfiny. Dodatkowym czynnikiem wyzwalającym labilność emocjonalną są także predyspozycje indywidualne. Jeżeli zmienne nastroje towarzyszyły nam w czasie napięcia przedmiesiączkowego niestety możemy się ich spodziewać również w ciąży. Ponadto towarzyszące temu okresowi różnego rodzaju obawy, niepewność oraz lęki dotyczące nieznanej przyszłości wywołują negatywne emocje, które przekształcają się w stany emocjonalne prowadzące niekiedy nawet do depresji. Najwięcej skrajnych emocji towarzyszy pierwszemu trymestrowi ciąży. Charakterystyczne są w tym czasie uczucia ambiwalentne od radości aż do lęku. Mało znaczące sytuacje i zdarzenia nagle wydają się być niezwykle ważne, a niewielkie problemy stają się ogromnymi wywołującymi płacz, poczucie beznadziejności i bezpodstawnego obwiniania się, powodując chwilowe załamania. W drugim trymestrze ciąży, dla którego charakterystyczne jest pobudzenie seksualne pojawiają się obawy dotyczące swojej atrakcyjności w oczach partnera związane ze zmieniającym się ciałem. Trzeci trymestr to czas oczekiwania i lęków związanych z porodem. Jednocześnie pojawia się także podekscytowanie i uczucie niecierpliwości.

Walczymy o dobry humor

Skoro wiemy już, że wszystkie zmienne nastroje pojawiające się w okresie ciąży są jak najbardziej naturalne spróbujmy znaleźć kilka sposobów jak skutecznie sobie z nimi poradzić, żeby zarówno nam jak i naszym bliskim nieco ułatwić ten czas. Przede wszystkim należy unikać tzw. „martwienia się na zapas” i wyobrażania sobie różnych scenariuszy. Kiedy tylko zaczną pojawiać się takie myśli dobrze jest skupić swoją uwagę na czymś, co nam sprawia przyjemność. Warto także zapisać się do szkoły rodzenia, gdzie nie tylko nauczymy się technik relaksacyjnych ułatwiających radzenie sobie ze stresem, ale także dzięki zajęciom łatwiej będzie nam pokonać naturalny lęk przed zbliżającym się porodem. Ponadto musimy wybrać lekarza prowadzącego, którego będziemy obdarzać zaufaniem i czuć się bezpiecznie pod jego opieką. Nie możemy także unikać trudnych emocji. Lepiej podzielić się nimi z kimś bliskim niż tłumić je w sobie.

Słowa kluczowe: emocje w trakcie ciąży, ciąża, depresja w trakcie ciąży, zmiany nastroju, huśtawka nastrojów

Artykuły w kategorii: Ciąża i etapy ciąży

Ciąża drugi trymestr


Drugi trymestr ciąży jest określany przez przyszłe mamy, jako najprzyjemniejszy. W tym czasie mijają nieprzyjemne dolegliwości charakterystyczne dla..

Pierwszy trymestr ciąży


Pierwszy trymestr to czas ogromnych zmian w ciele kobiety, obejmujących przede wszystkim zmiany hormonalne. W tym czasie zmieniają się przyzwyczajenia,..

Czym są subiektywne objawy ciąży


Subiektywne symptomy ciąży, są to symptomy odczuwane przez przyszłą mamę, jaka jest w stanie błogosławionym. Nie uwzględniamy w tym przypadku pod..

Zachcianki przyszłej mamy


Wokół nietypowych zachcianek u pań w ciąży narosło dużo mitów. Według jednego z nich jeśli pani posiada w okresie ciąży chęć na kwaśne produkty..

Informacje RSS

Domowe pieczenie chleba
Domowe pieczenie chleba przez część osób traktowane jest jako hobby, dla innych jest to coś zupełnie zwyczajnego, tak jak..
Ciążowa moda
Ciąża to dla kobiety piękny, ale również trudny czas. Wiąże się z wieloma niedogodnościami natury fizycznej, ale..
Jak do picia czystka podejść z głową
Czystek to zioło, które w odpowiedni sposób stosowane doskonale poprawia działanie układu immunologicznego. Zawiera on..
Jak dbać o skórę w trakcie ciąży
Dla większości pań wygląd zewnętrzny odgrywa niezwykle znaczącą rolę. Także oraz przyszłe mamy chciałby ładnie się..
Wypowiadamy walkę rozstępom
Rozstępy to zmora wielu kobiet, która dotyka je bez względu na wiek, wagę czy też kondycję. Najczęściej zmagają się z..
Skóra pod specjalnym nadzorem
Podczas ciąży w ciele kobiet zachodzi wiele istotnych zmian. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o całe ciało. Na..
Ten serwis korzysta z ciasteczek Cookies aby działać poprawnie. Więcej informacji. Rozumiem