Grafika

Ciąża drugi trymestr

Drugi trymestr ciąży jest określany przez przyszłe mamy, jako najprzyjemniejszy. W tym czasie mijają nieprzyjemne dolegliwości charakterystyczne dla pierwszych miesięcy, takie jak nudności czy też senność, a pojawia się wzmożona energia do działania. Większość kobiet przyzwyczaiła się już do myśli o nadchodzących zmianach, dlatego beztrosko rozkoszują się perspektywą przyszłego macierzyństwa. Zobaczmy, jakie zmiany zachodzą w poszczególnych miesiącach w ciele kobiety, a także u naszego maleństwa.

Miesiąc czwarty…

W tym miesiącu u dziecka dochodzi do wytworzenia się połączeń pomiędzy poszczególnymi narządami wewnętrznymi, mięśniami i układem nerwowym. Dzięki temu, kiedy mózg wysyła sygnał odpowiadają na niego mięśnie i kończyny poprzez zginanie paluszków i obracanie stóp. Pojawiają się pierwsze grymasy twarzy i ruchy wciąż zamkniętych gałek ocznych. Widoczne zmiany w tym czasie w ciele kobiety to przede wszystkim powiększające się i coraz wrażliwsze piersi. Ponadto przyszłe mamy mogą w tym czasie odczuwać wzmożony apetyt.

Miesiąc piąty…

W tym czasie płód wykonuje już silne chwyty rączką. Jego długość to około 19 centymetrów, a waga dochodzi do 230 gramów. Szkielet dziecka w dużej mierze składa się z twardej tkanki kostnej. Pojawia się owłosienie i wyrastają brwi. Ruchy dziecka zaczynają być coraz wyraźniejsze i bardziej odczuwane przez matkę, która może już odróżnić obracanie się dziecka i kopanie nóżkami. Czasami można też poprzez jamę brzuszną wyczuć poszczególne części ciała malucha takie jak na przykład łokieć, kolano, czy też główkę. Zdarza się również, że dziecko ma czkawkę, którą matka odczuwa, jako pojawiające się, co 2- 3 sekundy wstrząsy. Okresy aktywności płodu przeplatają się z okresami spokoju, kiedy dziecko zapada w drzemkę. Pojawia się rytm snu, który charakterystyczny jest dla noworodków.

Miesiąc szósty…

W tym miesiącu dziecko zaczyna szybko rosnąć. Waga wzrasta do około 700 gramów a jego proporcje zaczynają być zbliżone do proporcji dziecka tuż po urodzeniu. Narządy wewnętrzne przesuwają się i zajmują ostateczne miejsca. Dziecko otwiera zamknięte dotąd powieki, jednak oczy nadal pozostają niewrażliwe na światło. Proces kostnienia jest już zaawansowany a płód czerepie potrzebne do jego przebiegu składniki mineralne z organizmu matki. Wszystkie kręgi, wiązadła i stawy zaczynają powstawać właśnie w tym miesiącu ciąży. Dlatego niezwykle ważne jest, aby w tym czasie dieta przyszłej mamy była bogata zwłaszcza w wapń.

Tagi: drugi trymestr, rozwój płodu, ciąża, przebieg ciąży, ciąża trymestr

Artykuły w kategorii: Ciąża i etapy ciąży

Ciążowe nastroje – prawda czy mit


Zmienne nastroje w ciąży owiane zostały wprost legendą. Charakterystyczna huśtawka nastrojów, która w tym okresie towarzyszy kobietom jest równie..

Pierwszy trymestr ciąży


Pierwszy trymestr to czas ogromnych zmian w ciele kobiety, obejmujących przede wszystkim zmiany hormonalne. W tym czasie zmieniają się przyzwyczajenia,..

Czym są subiektywne objawy ciąży


Subiektywne symptomy ciąży, są to symptomy odczuwane przez przyszłą mamę, jaka jest w stanie błogosławionym. Nie uwzględniamy w tym przypadku pod..

Zachcianki przyszłej mamy


Wokół nietypowych zachcianek u pań w ciąży narosło dużo mitów. Według jednego z nich jeśli pani posiada w okresie ciąży chęć na kwaśne produkty..

Czytaj w sieci

Pełna wdzięku w karnawale za sprawą bielizny
Elegancka i zmysłowa bielizna powinna być dla Ciebie prawdziwą tajną bronią w okresie karnawału. Dzięki niej będziesz..
Letni piknik
Wakacje to nie tylko dłuższe wyjazdy czy urlopy, ale też weekendy oraz popołudnia, które możemy miło spędzić w..
Ciążowa moda
Ciąża to dla kobiety piękny, ale również trudny czas. Wiąże się z wieloma niedogodnościami natury fizycznej, ale..
Bielizna dla kobiet w ciąży
Jak wiadomo samopoczucie kobiety w czasie ciąży jest niezwykle ważne. Dobór odpowiedniej bielizny ciążowej sprawi, że..
Kosmetyki dla dzieci
Należy  pamiętać, aby nie przesadzać z ilością stosowanych kosmetyków u dzieci. Należy zachować umiar szczególnie..
Jak do picia czystka podejść z głową
Czystek to zioło, które w odpowiedni sposób stosowane doskonale poprawia działanie układu immunologicznego. Zawiera on..
Ten serwis korzysta z ciasteczek Cookies aby działać poprawnie. Więcej informacji. Rozumiem